19 Ekim 2009 Pazartesi

Çağimizda Yabanci Dillerin Önemi

Çağımızda Yabancı Dillerin Önemi
Dünyamızın giderek küçüldüğü Teknoloji ve iletişim ağlarının devleşip sıklaştığı günümüzde, İngilizcenin önemini hemen her alanda hissetmekteyiz. İş dünyasında, toplumlar arası kültürel ilişkilerde, ekonomik alışverişlerde, bilgisayarlarda, TV Programlarında, izlediğimiz filmlerde, hatta şarkılarda bile ortak dil İNGİLİZCE. Öyleyse geleceğin aydınları olarak bir dili hele DÜNYA DİLİ İNGİLİZCE'yi konuşuyor olmanın ne kadar önemli olduğunun bilincinde olmamız lazım. Ayrıca elinizde üniversite diploması olmasına rağmen, iş için başvurduğunuzda tüm kapıların 'İNGİLİZCE BİLEN ELEMAN ARIYORUZ' diye yüzünüze kapanmasını istemiyorsanız İNGİLİZCE'yi mutlaka öğrenmek zorundasınız.

Yabancı Dillerin Önemi

İNGİLİZCE’nin dünyadaki iletişim dili olarak önemi gün geçtikçe artmaktadır. İstatistikler , İngilizce dilini ikinci dil olarak konuşanların sayısı anadil olarak konuşanları geçtiğini göstermektedir. Bu yüzden dünyada bilim dilinin %70’i, haberleşme dilinin %80’i ve Internet dilinin %90’ı İngilizce olarak yapılmaktadır.

FRANSIZCA, dünyada 43 ülkede 200 milyondan fazla insan tarafından konuşulmaktadır.Yemek, moda, mimari, sanat, tiyatro ve dans alanında uluslararası dil niteliğindedir. Internette İngilizce’den sonra ikinci dil olarak kullanılmaktadır. İngilizce’nin % 40-50 oranında sözcük sayısı Fransızca/Latince kökenlidir. İstanbul ve Bursa’da toplam 250 tane Fransız şirketi bulunmaktadır.

ALMANCA bir çok Avrupa ülkesinde (Almanya, Lihtenştayn, Avusturya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya, Rusya, Belçika) konuşulmaktadır. Özellikle kimya, tekstil ve bilim alanında kullanılan bir dildir. İstanbul’da çok sayıda Alman firması bulunmaktadır. Türkiye’nin toplam ithalat ve ihracatında Almanya ile karşılıklı yapılan alışveriş en önemli yeri tutmaktadır.

Gazetelerin dil eğitimine katkısı büyük !

Gazete ve dergi okumanın öğrencilerin dil öğrenmesi üzerindeki katkısını belirlemek amacı ile bir çalışma gerçekleştirildi. Araştırmacılar, İngilizce öğreniminde derslerde kullanılan kitapların günceli yansıtmadığını dolayısı ile belirli bir süre sonra bu kitaplara ve derse karşı öğrencilerde sıkıntı ve isteksizlik görüldüğünü söyledi.


Şimdiye kadar İngilizce öğretilen bir çok ortamda gazetelerin göz ardı edildiğini fakat Türkiye'de en son yabancı dil eğitimi müfredatına medya okuryazarlığı dersinin konduğunu belirterek bu doğrultuda dil öğretiminde gazete ve dergi kullanımının medya okuryazarlığını geliştirdiğini vurgulandı.

Yabancı dil öğrenenlere öneriler

Türkiye'de birçok kişinin kariyere yönelik öncelikli çalışmalarından biri dil eğitimi almaktır.

Artık herkesin iş bulmak ya da işini korumak için yabancı dil bilmenin önemli bir belirleyici unsur olup,başta AB'ye katılım süreci olmak üzere, turizm ve sanayide uluslararası ilişkilerin artması, yabancı dil bilmeyi avantajlı hale getirmektedir.

İngilizce'nin de günümüzdeki öneminin gün geçtikçe arttığını kaydeden uzmanlar, dünyada İngilizce dilini 2. dil olarak konuşanların sayısı anadil olarak konuşanları geçmekte olduğuna vurgu yapıyor. Bu yüzden dünyada bilim dilinin yüzde 70'i, haberleşme dilinin yüzde 80'i ve internet dilinin yüzde 90'ı İngilizce olarak yapılmaktadır.

Yabancı dil eğitiminde uygulanan gramer tipi yaklaşımın iyi sonuçlar vermediğini yıllardır gördüklerini savunan bir akademisyen, “Öğretmenlerimize konuşmaya yönelik ders işlemeleri gerektiği anlatılmalı, öğretmenlerimizin ciddi bir hizmet içi eğitime ihtiyacı olduğunu da artık görmeliyiz” diye konuşmakta.

Ana dilde düşünme ve bunu konuşulmak istenen yabancı dile çevirme stratejisini kullanan kişilerin konuşmalarına başladıklarında uzun, karışık, anlamsız söz dizinleri kullanmaktadır. Yani düşünme dili ile konuşma dili aynı olmalıdır. Böylece konuşma hızlanacak ve anlam bütünlüğünü bozacak hatalar yapılmayacaktır.

Yabancı dil öğrenmenin püf noktaları konusunda önerilerde şunları kaydedebiliriz:
“Ayrıntıları kaçırmayın. Tekrar edin. Cümleler kurun. Sormaktan çekinmeyin. Yanlış yapmaktan çekinmeyin. Okuma becerinizi geliştirmek için yabancı dergi ve gazeteleri okuyun. Öğrendiğiniz dilde günlük yazmak, okuduğunuz bir kitabın özetini çıkarmak veya seyrettiğiniz bir filmi yorumlayarak yazmak, dilinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Öğrenmek istediğiniz dili arkadaşlarınızla konuşarak geliştirebilirsiniz. Yabancıların gittiği kafelere giderek onların ortamlarına katılın. İmkanınız varsa mutlaka yabancı kanalları izleyin. Yabancı müzik dinlemeyi de ihmal etmeyin. Sürekli sözlük kullanmayın.”

Yabancı dil öğrenmeye karar verdikten sonra kişinin kendine mutlaka güçlü bir öğrenme nedeni sağlaması ve bunu öncelikli hedef haline getirmesi gereklidir.

Aslında ülkemizde güçlü bir öğrenme nedeni ve gerekli motivasyonu sağlayabilmek için çok zorlanmıyoruz. Bunun için iş ilanlarına bir göz atmak yeterli. Yabancı dil amaç değil, hedefe taşıyan çok önemli bir araçtır ve bu yüzden geleceğe yönelik kesin bir amacınızın olması dil öğrenme sürecinde çok önemlidir. Yabancı dil öğrenmeye karar verin ve hemen başlayın. Başlamak için bir kelime öğrenmek bile yeterli olabilir. Karar vermek öğrenim sürecine girmek demektir. Yabancı dil öğrenmek için mevcut olan ve erişebileceğiniz kaynakları sadece bilinen bazı yayın evlerinin hazırlamış olduğu kitap, kaset ve CD'lerle sınırlı sanmayın. Mutlaka internetteki kaynaklara ulaşmaya çalışın.

Film metinleri ve şarkı sözlerinin toplumun aynası olduğunu, İngilizce düşünme sürecini hızlandıran faktörler ilgili olarak şu önerilerde bulunulabilir:

“Dil öğrenme sürecini mutlaka zevkli bir işe dönüştürün. Bunun için yabancı bir gazete veya dergiye abone olun. Sinemaya film izlemeye gittiğinizde yabancı dilinizin mutlaka gelişeceğini bilin ve o bilinçle seyredin. Filmlerden maksimum derecede yararlanmaya çalışın. Bunun için eğer gerekli donanım varsa DVD filmleri hem seslendirmesi, hem de alt yazısı İngilizce olarak seyredin. Düzenli olarak mutlaka seviyenize uygun kitaplar okuyun. Eğer büyük bir engeliniz yoksa hedefleriniz arasında kısa süreli de olsa mutlaka bir yurt dışı gezisi olsun.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder